Trnfest ostaja, a v drugačni preobleki
| Članek je bil prebran 657 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Trnfest je eden najbolj priljubljenih mestnih festivalov, ki poteka vsako poletje, avgusta, že od leta 1992. Poleti, ko se mesto deloma izprazni in odidejo študenti domov, ostanejo v mestu samo še meščani in turisti. Dogajanja je bolj malo, koncertov in drugega tudi. Zato je takšen festival, ki poteka kar polovico poletja, izredno dobrodošel in se ga veselijo tako mladi in stari. Ne gre le za festival glasbe, temveč se na njem vsako leto zvrstijo tudi delavnice za otroke, lutkovne predstave, poslikava obraza, predstave za starejše otroke, večeri stand- upa in še kaj bi se našlo.

A gremo po vrsti. Poglejmo najprej kako se je Trfest sploh rodil in kaj lahko od njega pričakujemo v prihodnje.

Začetki

Trnfest je nastal v Kulturnem društvu France Prešeren, širši javnosti znanem tudi kot KUD. Gre za neprofitno društvo, ki že od samih začetkov, od leta 1919 oblikuje kulturne, umetniške, izobraževalne, sociološke in tehnične aktivnosti.

Trfest je bil prvič izveden v prvem letu po osamosvojitvi države, torej davnega leta 1992. Že od samega začetka so organizatorji pripravljali nekonvencionalen program, ki je v mesecu dogajanja pomešal domače in tuje izvajalce iz področja glasbe, gledališča, plesa, literature, filma, kulinarike, izobraževanja itd. Je brezplačen festival, ki pa svoj obstoj dolguje celi vrsti pokroviteljev, donatorjev itd. Skozi leta je samo še utrdil svojo vlogo in postal eden najpomembnejših urbanih festivalov ne le v Ljubljani, temveč v Sloveniji.

Boj za obstoj

Festivalov s tako dolgo tradicijo ni več veliko. In festival, ki je bil še pred desetimi leti samoumeven, pa dandanes ni več. V zadnjih letih se je še vsako leto govorilo, da festivala mogoče ne bo. In leta 2013 so bile te govorice izredno glasne. A tudi tistega poletja so organizatorji uspeli izpeljati festival, čeprav v skromni obliki. V letu 2017 se je rešitev za finančne težave pokazala v obliki ukrajinskega poslovneža Arturja Azarkeviča, ki je ob tem direktor združenega Centra slovanskih kultur France Prešeren in je kupil stavbo na Karunovi 14.

Kaj lahko pričakujemo v prihodnje. #trnfestostaja

Trnfest kljub svoji bitki z financiranje in za delovanje na istem naslovu na Karunovi 14 še naprej ostaja. Slednje se odraža tudi z sloganom oziroma #trnfestostaja. Kljub kritikam, ki se vedno pojavljajo in letijo včasih na program in včasih na prostorsko stisko, festival ostaja in se, v skladu s časom, spreminja. Prilagaja se vsakokratnim lastnikom stavbe na Karunovi in išče stične točke sodelovanja. Zato se je zadnja edicija festivala zavzemala tudi za slovansko (ne več samo slovensko) noto in poudarjanje skupnega v vseh nas.

© 03. 05. 2025 - Bellavita.si. Oglaševanje.