Bellavita » Pnevmatika v strojništvu in industriji
Pnevmatika v strojništvu
Pnevmatike in hidravlika sta dve pogosto uporabljene tehnike v orodjarstvu in proizvodnji. Principa sta si izjemno podobna, le da pnevmatike izkorišča mehanske lastnosti zraka (oz. plinov), med tem ko hidravlika izkorišča mehanske lastnosti vode (oz. tekočin). Če hidravliko in pnevmatiko med seboj primerjamo, lahko opazimo da lahko s pomočjo hidravlike dosegamo višje sile z dimenzijsko manjšimi sistemi, a ima pnevmatika to prednost, da je vzdrževanje zaradi suhosti med delovanjem izjemno lažje, čistost je boljša.
Za delovno snov in pogon pnevmatskih komponent se uporablja komprimiran okoliški zrak ali različni inertni plini.
Proizvodi v industrijski pnevmatiki
Izraz industrijska pnevmatika zajema proizvode, katere uporabljamo pri rešitvah avtomatizacije različnih produktov na principu pnevmatike. Med take produkte spadajo:
- Pnevmatski cilindri. Enosmerni se uporabljajo pri aplikacijah, kjer potrebujemo manjšo silo, saj dosegamo manjše hitrosti in krajše gibe. Povratni gib se pri enosmernih cilindrih zagotavlja z vzmetjo ali pa z lastno težo bata in batnice. Enosmerne cilindre se krmili z 3/2 delovnim ventilom. Za Pri dvostranskih cilindrih se giba v obe strani (tako delavni kot povratni) zagotavljata s pomočjo komprimiranega zraka. Poznamo dvostranski cilinder s končnim dušenjem in brez končnega dušenja. Prednosti dvosmernih cilindrov v primerjavi z enosmernimi so predvsem boljše vodenje batnice, manjše prečne sile, enaka poraba zraka za delavni in povratni gib. Dvosmerne cilindre se krmili z 5/2 delovnim ventilom.
- Pnevmatski ventili. Ventili predstavljajo zaporo, s katerimi lahko poljubno pripiramo in odpiramo pretok zraka skozi cevi. Ko je ventil odprt, skozi izhodno odprtino zrak priteka nemoteno, tlak skozi cev je konstanta in ne ustvarja se dodatna obremenitev. S pomočjo zaslonke ali kolesca lahko ventil poljubno pripiramo ali v celotni zapremo. Priprt ventil povzroči manjši pretok zraka skozi izhodno odprtino, posledično povzroči večji delavni tlak na tem mestu.
- Različni manometri, tlačna stikala in ostale komponente za pripravo pnevmatskega sistema. Te komponente predstavljajo dodatne produkte, ki pripomorejo k zanesljivejšemu delovanju pnevmatskih sistemov. Z manometri lahko sledimo tlaku, ki se pojavlja znotraj sistema, različni regulacijski ventili, tlačna stikala in podobne komponente pa skrbijo za vzdrževanje želenega delavnega tlaka v sistemu.
- Cevni priključki. Različni priključki omogočajo spajanje cevi in komponent znotraj pnevmatskega sistema. Priključki so različno oblikovani, glede na aplikacijo. Poznamo priključke, ki so konstruirani tako, da nudijo enostavne ročne priklope, kakor tudi različne razdelilne priključke, ki ločijo izhod na več smeri, različne priključke, ki zmanjšajo hrup in različne funkcijske priključke, namenjene priključitvi določenega produkta
- Cevi. Cevi služijo za usmerjanje zraka skozi pnevmatski sistem. Pomembno je da se pri načrtovanju pnevmatskega sistema izbira cev iz materiala, ki bo zdržala tako temperaturne kakor tlačne obremenitve. To se lahko prilagaja tako z obliko cevi, premerom cevi in materialom cevi.