Ročni ali magnetni vpenjalni sistemi, kaj je bolje?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Prakse strojne obdelave so v zadnjih 15 letih zelo napredovale. Dele, katerih obdelava je prej trajala en dan, je sedaj mogoče obdelati v zgolj nekaj urah. Povečana produktivnost s hitrejšimi stroji in novimi rezalnimi orodji je namreč podjetjem omogočila večjo konkurenčnost. Vendar pa mnoga od teh podjetij še vedno uporabljajo enake metode vpenjanja, kot so jih uporabljali v dvajsetih letih 20. stoletja: nožne spone in primeže. In čeprav so stroji hitrejši, se čas nastavitve ni bistveno spremenil. Poleg tega večina običajnih vpenjal ne omogoča popolnega dostopa do vseh petih ploskev.

Obdelava

Med rezkanjem ali drugimi obdelovalnimi deli je potrebno obdelovanec hitro in natančno vpeti. Običajno uporabljeno ročno vpenjanje je razmeroma poceni in enostavna rešitev z veliko nosilno močjo. Po drugi strani pa je lahko magnetno vpenjanje hitrejše, preprečuje neželene tresljaje in ni nevarnosti deformacije obdelovanca.

Kateri vpenjalni sistemi so boljši in kako se odločiti med obema? V nadaljevanju so predstavljene slabosti in prednosti obeh omenjenih sistemov.

Prednosti in slabosti magnetnega držala za delo

Vpenjalni sistemi s tehnologijo magnetnega vpenjanja so lahko močan dodatek vsaki strojni delavnici, ki želi povečati svojo zmogljivost. Vpenjanje obdelovanca z magnetno vpenjalno glavo odpravi večino slabosti ročnega vpenjanja. Odlikujejo ga sledeče lastnosti:

• Brez deformacij:

Magnetno vpet obdelovanec se tudi ne more deformirati in je lahko dostopen z vseh strani. potem ko je operater usposobljen, je uporaba magnetne vpenjalne glave veliko hitrejša kot ročno vpenjanje obdelovanca.

• Brez tresljajev in premikanja:

Obdelovanec je pritrjen na delovno postajo z enako vpenjalno silo vsepovsod. Pri tem ni absolutno nobenih vibracij in ni nevarnosti, da bi se obdelovanec premaknil ali zrahljal, če se vzdržuje pravilen postopek vpenjanja.

• Enakomernost vpetja:

Magnet je edini sistem, ki zagotavlja vpeto silo na celotni površini, kar zmanjša vibracije ter izboljša kakovost. Magneti omogočajo, da stroj reže z manj klepetanja in posledično hitreje, tako da zadržijo celotno kontaktno površino obdelovanca. Poleg tega pomanjkanje sponk okoli obdelovanca omogoča, da stroj reže brez ustavljanja. Programiranje je poenostavljeno, čas, potreben za prestavljanje sponk, pa je odpravljen.

• Konsistentnost vpenjanja:

Tehnologija vpenjanja ponuja predvidljivo in zanesljivo silo vpenjanja. Te vpenjalne glave imajo dosleden vpenjalni pritisk, saj so magneti vklopljeni ali izklopljeni. Obdelovanec je vedno trdno pritrjen, za razliko od mehanskih sponk in primežev, ki lahko nihajo v tesnosti.

• Prilagodljivost:

Vpenjalne glave se lahko uporabljajo s katerim koli feromagnetnim obdelovancem, ne glede na obliko ali velikost.

• Hitrost:

Magnet ponuja najhitrejšo nastavitev od katerega koli sistema, kar vodi do krajših izpadov stroja.

• Majhno vzdrževanje:

Magnetne vpenjalne glave ni potrebno vzdrževati, saj ni premičnih delov ali vijakov, ki bi zahtevali redno nego ali pa olja, ki bi ga bilo potrebno očistiti.

• Povečanje proizvodnih zmogljivosti:

Ko je upravljavec usposobljen, bo veliko hitreje vpenjal obdelovanec z magnetno vpenjalno glavo kot pa z ročnim vpenjalom. Če operater v povprečju porabi osem minut za ročno vpenjanje obdelovanca, lahko z magnetno vpenjalno glavo vpenjanje traja le minuto. To lahko torej poveča proizvodno zmogljivost za kar 25 %.

• Energijska učinkovitost:

Poraba električne energije je potrebna le nekaj sekund za aktivacijo in deaktivacijo.

• Zmanjšanje cene:

Ena od slabosti magnetnih vpenjal je njihova višja začetna cena (v primerjavi z ročnimi vpenjali), vendar pa se začetna naložba zaradi povečanja proizvodnih zmogljivosti zelo kmalu povrne.

Slabosti:

Poleg že omenjenega višjega začetnega vložka, obstajajo zahteve za usposabljanje osebja za delo z magnetnimi vpenjalnimi glavami. In potem je tu še očitna pomanjkljivost: magnetnih vpenjal ni mogoče uporabiti za vpenjanje nemagnetnega materiala (npr. aluminija).

Prednosti in slabosti ročnega vpenjanja

Veliko proizvodnih operacij še vedno uporablja tradicionalne ročne vpenjala, pri čemer delavci ročno nameščajo obdelovanec v vpenjalo. Ročne spone so vseprisotno orodje, ki ga lahko najdemo v garaži vsakogar. Slednje predstavljajo učinkovit način vpenjanja, saj je takšen način enostaven, poceni in dostopen vsakomur. Kljub temu ima ročno vpenjanje svoje slabosti:

• Deformacija obdelovanca:

Pri ročnem vpenjanju obstaja nevarnost deformacije obdelovanca, če je le-ta vpet premočno. Zaradi čeljusti vpenjala obdelovanec nikoli ni prosto dostopen z vseh strani, zaradi česar ga je potrebno med obdelavo ponovno vpenjati. To pa zahteva čas in čas je denar. Tudi ročne objemke zahtevajo redno servisiranje in vzdrževanje (zategovanje in mazanje).

• Neželeni tresljaji:

Obdelovanec, ki ga obdelujemo, nikoli ni vpet z enako silo po vsem obodu, kar lahko povzroči neželene tresljaje. Posledično se lahko ročno vpeti obdelovanci premaknejo ali celo zrahljajo, kar pa pomeni, da morate obdelovanec večkrat vpeti. V nasprotnem primeru se lahko obdelovanec nepopravljivo poškoduje. Tako je ročno vpenjanje precej zamudno.

Kateri vpenjalni sistemi so boljši?

Magnetne vpenjalne glave prinašajo največ koristi tovarnam, ki obdelujejo bolj zapletene obdelovance. Ročno vpenjanje takšnih obdelovancev bi namreč pomenilo izgubo dragocenega časa. Po drugi strani pa je ročno vpenjanje potrebno pri delu z nemagnetnimi materiali, kot je aluminij.

Vsaka proizvodnja je drugačna, zato je potreben izračun donosnosti investicije v konkretnem primeru.

© 03. 05. 2025 - Bellavita.si. Oglaševanje.