Dovolj hitro rešujete probleme s kašljem?
| Članek je bil prebran 800 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

V zimskih dneh z nizkimi dnevnimi temperaturami nam lahko telesna odpornost hitro pade. Posledično smo takrat bolj dovzetni za gripo ali prehlad, ki ju lahko spremlja kašelj. Zanj pa po navadi ne poskrbimo v začetnih fazah bolezni, temveč ukrepamo šele, ko je kašelj že močnejši. Članek vam bo lahko pomagal pri hitrejšem in učinkovitejšem lajšanju kašlja.

Pogosto gripo in prehlad spremlja akutni kašelj. To je kašelj, ki traja do 3 tedne.[1], [2] Načeloma ta kašelj ne povzroča večjih težav, a previdnost ni nikoli odveč. Predvsem če se pojavlja mokri kašelj – to je tisti, pri katerem iz telesa izkašljujemo izmeček.

Kašelj lahko lajšamo doma 

Pri lajšanju kašlja je na voljo več rešitev, s katerimi lahko omilimo težave s kašljem. Prva je ta, da je treba veliko piti. Ostati hidriran je izjemno pomembno, predvsem če se borite z okužbami, ki imajo za posledico kašelj. Tekočina tako preprečuje izsuševanje grla, ki med kašljanjem postane razdraženo ali vneto. Priporočljivo je popiti vsaj 10 kozarcev vode na dan (2 litra ali več).[3]

Poskusite lahko tudi z medom. Med je okusen, naraven in lahko pomirja kašelj. Lahko ima tudi pozitivne učinke na dihala, pri čemer je bila opravljena študija za preizkušanje učinkovitosti tega sladkega čebeljega proizvoda pri lajšanju kašlja. Poskusite lahko zmešati čajno žličko medu s skodelico toplega mleka ali čaja ali le pojeste čajno žličko pred spanjem. Otrokom, mlajšim od 1 leta, se medu ne sme dajati. [4]

Za reševanje problemov z mokrim akutnim kašljem pa so v lekarnah na voljo tudi zdravila. Eno od teh je Fluimukan®, katerega lastnost je, da utekočinja sluz in lajša izkašljevanje. Njegova sestavina acetilcistein redči gosto sluz v dihalnih poteh, kar olajša izkašljevanje pri boleznih dihal z gosto sluzjo.

Treba si je vzeti čas

Tako kot druge bolezni, je tudi pri kašlju tako, da lahko traja dlje časa. Zato ga je treba začeti reševati takoj in vsakodnevno. Privoščiti si je treba oddih, počitek in narediti vse, kar lahko, za svoje zdravje. Če se stanje kašlja po 3 tednih ne izboljša, je treba obiskati zdravnika, enako velja, če izkašljujemo kri, če opazimo hujšanje, visoko telesno temperaturo, hitro bitje srca, otekline v predelu vratu (otekle bezgavke), težko sapo in splošno telesno oslabelost.[5] V primerih kašljanja je torej treba skrbeti za primerno hrano, uživanja dovolj vode, ter primerno bivalno okolje.

Opozorilo: Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.


[4] https://www.nhs.uk/news/heart-and-lungs/honey-not-antibiotics-recommended-coughs/, zadnji dostop: 12.3.2019

[5] https://medlineplus.gov/cough.html, zadnji dostop: 10.2.2019

© 28. 04. 2024 - Bellavita.si. Oglaševanje.